Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистондаги энг фаол банклар рейтингини янгилади. Нималар ўзгарди?
Фаолликнинг энг катта ўсишини Халқ банки кўрсатди, у умумий рейтингда 16-ўриндан 12-ўринга бирданига тўрт поғона кўтарилди. Ипотека банк кетма-кет иккинчи чорак учун фаолиятининг пасайишини кўрсатди, шунинг учун банк уч поғонага 5-ўриндан 8-ўринга пасайди. Асака банк йирик банклар рейтингини ёпади, у ўз гуруҳидаги сўнгги поғонани эгаллашда давом этмоқда.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) Ўзбекистоннинг 31 та тижорат банки учун "Банклар фаоллик индекси"ни янгилади. Унинг асосида банкларнинг чораклик рейтинги тузилади.
Тадқиқот хусусий секторнинг банк активларидаги улуши ўзгаришларини мониторинг қилиш, шунингдек, мамлакат банк секторида олиб борилаётган ислоҳотлар ва трансформация жараёнларининг самарадорлигини баҳолаш мақсадида олиб борилмоқда.
2022 йил 1 сентябрь ҳолатига республика банк тизимининг активлари жами 532,1 трлн сўмни (2021 йил 1 сентябрь ҳолатига нисбатан ўсиш 31,8 фоиз), мажбуриятлари 455,7 трлн сўм (+ 34,3%), кредитлар 355,5 трлн. сўм (+ 15,7%) ҳамда депозитлар 205,7 трлн сўм (+ 56,7%). Ҳозирги кунда банк тизимида 57,8 минг киши фаолият олиб бормоқда.
Тадқиқотда банклар икки гуруҳга бўлинган - йирик ва кичик. Гуруҳларнинг ҳар бири учун алоҳида рейтинг тузилди. Шу билан бирга, кичик банклар гуруҳига фақат Тошкент шаҳрида (ёки фақат битта ҳудудда) фаолият юритувчи банклар киради.
2022 йилнинг III чораги учун йирик банклар фаолияти рейтинги
Капиталбанк 2022 йилнинг учинчи чорагида йирик банклар фаолияти рейтингида етакчиликни сақлаб қолган бўлса, Ҳамкор банк (2-ўрин) ва Траст банк (3-ўрин) ўзаро ўрин алмашишди.
17 та йирик банклар орасида Ҳамкор банк кетма-кет иккинчи чоракда ўртача ўсишни кўрсатди, банк яна бир поғона кўтарилиб, умумий рейтингда 2-ўринни эгаллади. Банк ўз капиталининг етарлилик натижаларини 3 пунктга яхшилади ва молиявий таъминланганлик, активлар ва бошқариш сифати ҳамда ликвидлилик бўйича яхши натижаларни (+1 балл) кўрсатди. Шу билан бирга, рейтинг натижаларига кўра, банк ўзгаришсиз қолган молиявий воситачилик ва рентабеллик кўрсаткичларига алоҳида эътибор қаратиши лозим бўлади.
Трансформация жараёнида бўлган йирик давлат банкларидан "Ипотека-банк" бирданига уч поғона пастлаб, рейтингнинг 8-қаторига тушиб кетди. Ушбу банк кетма-кет иккинчи чоракда молиявий воситачиликнинг пасайишини кўрсатмоқда, бу эса муддатли депозитларнинг кредитларга нисбатини янада ошириш, бошқа банклар ва молия институтларидан олинган маблағлардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш зарурлигини кўрсатмоқда. Банкнинг молиявий ликвидлигининг паст кўрсаткичи юқори ликвидли активларнинг умумий активларга нисбати пасайганлигини кўрсатади.
Йирик банкларнинг умумий рейтингида "Азия Алянс банк" ва "Қишлоқ қурилиш банк" мос равишда 4 ва 13-ўринни сақлаб қолди.
Асака банкнинг молиявий воситачилиги ва капиталнинг етарлилиги бўйича кўрсаткичлари бироз яхшиланганига қарамай, ушбу банк умумий рейтингда ҳамон сўнгги ўринни эгаллаб турибди.
2022 йил 3-чораги учун кичик банклар фаолияти рейтинги
14 та кичик банклар орасида Топ-3 ўзгаришсиз қолди, шунинг учун жорий йилнинг учинчи чорагида етакчиликни Даврбанк, Универсал банк ва Зираат банк эгаллаб, ўз позицияларини яна мустаҳкамламоқда.
Ушбу чоракда Тибиси банк сезиларли даражада ўсишга эришиб, у ўз гуруҳида беш поғонага кўтарилди. Хусусан, молиявий капиталнинг етарлилиги (+7) ва активларнинг сифат (+6) кўрсаткичларини яққол яхшилади, бу банкнинг аҳоли ва бизнес вакиллари билан фаол иш олиб бораётганидан далолат беради. Таҳлиллар шуни кўрсатдики, ўтган чоракка нисбатан банк капиталининг етарлилик даражаси Базел қўмитасининг минимал ставкасидан 2,3 баравар кўп (норма 0,13). Бундан ташқари, Тибиси банкнинг муаммоли кредитлари улуши ўтган чоракка нисбатан 3% га камайди, бу банк тизимидаги ўртача кўрсаткичдан (5%) паст. Бироқ, рейтинг натижалари шуни кўрсатадики, банк бошқарув самарадорлиги ва рентабеллигига алоҳида эътибор бериши керак.
Ўзбекистонда банк тизими ҳали ҳам фаол ривожланиш босқичида ва давлат банкларини хусусийлаштиришга тайёрланмоқда. Банк секторидаги давлат улушини 2025 йилда жорий 82 фоиздан 40 фоизгача камайтириш режалаштирилган.
Банк тизимидаги ўзгаришлар ва рақобат муҳитининг ўсиши хусусий банкларни, хусусан, инновацион молиявий маҳсулотлар ва хизматларни излаш орқали янада ривожлантириш зарурлигини кўрсатади.
Тадқиқот ҳақида тўлиқ ҳисобот, методология ва батафсил маълумотни сўров бўйича Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказига олишингиз мумкин.

ЦЭИР обновил рейтинг наиболее активных банков Узбекистана. Что изменилось?
Наибольший рост активности показал «Народный банк», который поднялся сразу на четыре строчки в общем рейтинге с 16-го на 12-ое место. «Ипотекабанк» второй квартал подряд показывает снижение активности и сместился с 5-го на 8-ое место. Замыкает рейтинг крупных банков «Асака банк», который продолжает удерживать последнюю строчку в своей группе.
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) обновил «Индекс активности банков» для 31 коммерческого банка Узбекистана. На его основе составляется ежеквартальный рейтинг банков.
Исследование проводится с целью мониторинга изменений доли частного сектора в банковских активах, а также оценки эффективности реформ и процессов трансформации в банковском секторе страны.
По состоянию на 1 сентября 2022 года активы банковской системы республики составили 532,1 трлн сумов (рост к 1 сентябрю 2021 года на 31,8%), обязательства – 455,7 трлн. суммов (+34,3%), кредиты – 355,5 трлн. сумов (+15,7%), вклады – 205,7 трлн. сумов (+56,7%). В настоящее время в банковской системе работает 57,8 тысяч человек.
В исследовании банки разделены на две группы — крупные и малые. Для каждой из групп был составлен свой рейтинг. При этом, в группу малых банков входят банки, работающие только в г.Ташкенте (или только в одном регионе).
Рейтинг активности крупных банков за III квартал 2022 года
«Капиталбанк» в очередной раз возглавил рейтинг активности крупных банков в третьем квартале 2022 года. Следом за ним расположился «Хамкорбанк», а на третьем месте — «Трастбанк», который опустился на один пункт.
Среди 17-ти крупных банков «Хамкор банк» второй квартал подряд демонстрирует умеренный рост, банк вновь поднялся на одну строчку, заняв 2-ое место в общем рейтинге. Банк улучшил результаты по достаточности капитала на 3 пункта и показал хорошие результаты (+1 пункт) по финансовой доступности, качеству активов и управления, а также ликвидности. При этом результаты рейтинга показывают, что банку следует обратить внимание на показатели финасовой доходности, которые остались без изменения.
Из крупных государственных банков, находящихся в процессе трансформации «Ипотека-банк» потерял сразу три пункта и опустился до 8-ой строчки рейтинга. Этот банк второй квартал подряд показывает снижение по финансовому посредничеству, что указывает на необходимость дальнейшего увеличения соотношения срочных депозитов к кредитам, повышения эффективности использования средств, полученных от других банков и финансовых учреждений, а также обязательств перед Министерством финансов. Низкий показатель по финансовой ликвидности банка указывает на уменьшение сооотношения высоколиквидных активов к совокупным активам.
В общем рейтинге крупных банков «Азия Алянс банк» и «Кишлок курилиш банк» сохранили за собой 4-ое и 13-ое место соответственно.
Несмотря на то, что показатели по финансовому посредничеству и достаточности капитала у «Асака Банка» несколько улучшились, этот банк все еще занимает последнюю строчку в общем рейтинге.
Рейтинг активности малых банков за III квартал 2022 года
Среди 14 малых банков Топ-3 остался без изменений, так в третьем квартале т.г. лидерство удерживают «Даврбанк», «Универсал банк» и «Зираат банк», вновь укрепив свои позиции.
В этом квартале весьма впечатляющий скачок совершил «Тибиси банк», который поднялся сразу на пять строчек в своей группе. В частности, он значительно улучшил показатели по финансовой достаточности капитала (+7) и качеству активов (+6), что свидетельствует об активной работе банка с населением и представителями бизнеса. Анализ показал, что по сравнению с прошлым кварталом коэффициент достаточности капитала банка в 2,3 раза превышает минимальную норму Базельского комитета (норма 0,13). Кроме того, доля проблемных кредитов «Тибиси банка» по сравнению с прошлым кварталом значительно снизилась до 3%, что ниже среднего показателя по банковской системе (5%). Однако результаты рейтинга показывают, что банку следует обратить внимание на эффективность управления и доходность.
В Узбекистане банковская система еще находится в стадии активного развития и готовится к приватизации государственных банков. Долю государства в банковском секторе намечено снизить с текущих 82% до 40% в 2025 году.
Происходящие изменения и рост конкурентной среды в банковской системе свидетельствуют о необходимости дальнейшего развития частных банков, в частности путем поиска инновационных финансовых продуктов и услуг.
Получить полный отчет, методологию и детальную информацию об исследовании, можно по запросу в Центр экономических исследований и реформ.
Сектор по изучению деятельности банковско-финансовой сферы и рынка капитала | тел: (78) 150 02 02 (410)