Обид Ҳакимов: аҳолининг мурожаатлари, кўтарилаётган долзарб масалалар бўйича бир қатор таклифлар ишлаб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июль куни аҳоли турмушини яхшилаш ва тадбиркорлар фаоллигини оширишга қаратилган таклифлар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди, деб хабар бермоқда Президент матбуот хизмати.
Йиғилишда аҳоли ва бизнесни қийнаб келаётган муаммолар, улар бўйича илгари сурилаётган таклиф ва ташаббуслар муҳокама қилинди. Асосли таклифларни қаноатлантириш, одамлар учун қулайликларни ошириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.
Президент халқимизни рози қилиш, тадбиркорликни ривожлантириш учун барча шароитларни яратиш барча раҳбарларнинг энг устувор вазифаси бўлиши кераклигини таъкидлади.
Йиғилишда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов ҳам иштирок этиб, аҳоли томонидан бўлаётган мурожаатлар, таклифлар, долзарб масалалар ва уларнинг ечимларини илгари сурди.
"Ўзбекистон Республикасининг ақлий марказлари – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар маркази ва Ўзбекистонда янги ташкил қилинган Стратегик ривожлантириш агентлиги томонидан аҳолининг мурожаатлари, халқ орасида бўлаётган муҳокамалар, кўтарилаётган долзарб масалалар бўйича бир қатор таклифлар ишлаб чиқилган. Мана шу таклифлар бугун давлатимиз раҳбари олдида презентация қилиб, кўрсатиб берилди.
Бу билан давлатнинг аҳолини қийнаб келаётган муаммоларини яна бир марта кўриш ва ушбу таклифларни янада чуқур ишлаш бўйича қилинган ҳаракатлардан бири бўлди. Давлат раҳбари ақлий марказлар раҳбарлари билан ҳар битта қилинаётган таклифларни узоқ муҳокама қилди. Шунингдек, давлат раҳбари томонидан аҳолининг турмуш-тарзини енгиллаштирадиган, тадбиркорлар фаолиятига янада ижобий таъсир қиладиган таклифларни амалга ошириш бўйича алоҳида кўрсатмалар берилди.
Шуни таъкидлаб ўтиш жоизки, умумий маълумотлар баъзаси бўлган Президент Халқ қабулхоналари институтига келиб тушаётган мурожаатлар орқали ҳар битта йўналиш, ҳар битта ҳудуд ва тадбиркорлик бўйича қайси муаммолар ҳозир долзарб ва биз қайси муаммоларни ечишимиз керак, деган саволларга жавоб топсак бўлади.
Провардида, Халқ қабулхоналарининг фаолиятини янада ривожлантириш, бу ерга келиб тушаётган мурожаатларнинг ҳар битта йўналиши бўйича ижобий ҳал қилиш тизимини енгиллаштириш бўйича Президентимиз томонидан алоҳида кўрсатма берилди", дейди Обид Ҳакимов.
Таъкидлаб ўтиш керакки, сўнгги йилларда барча соҳа ва йўналишларда фундаментал ислоҳотлар амалга оширилди. Тараққиёт стратегияси мамлакатимизда ривожланишнинг янги босқичини бошлаб берди. Инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш унинг биринчи мақсади этиб белгиланган.
Иқтисодиёт ва ижтимоий ҳаётдаги барча соҳалар инсон манфаатларини таъминлашга қаратилган. Хусусан, жорий йилнинг биринчи ярмида ялпи ички маҳсулот 5,4 фоиз ўсган. Саноат, қурилиш, савдо ва хизматлар соҳаларидаги ривожланиш суръатлари ҳам, пировардида, аҳоли турмушида намоён бўлмоқда.
Шу билан бирга, Халқ қабулхоналари, ижтимоий тармоқлар ва сўровлар орқали соҳа ва ҳудудлардаги муаммолар, одамларнинг адолатли таклифлари ўрганиб борилмоқда. Улар асосида халқимизни рози қиладиган қарорлар қабул қилинмоқда.
Жумладан, тадбиркорлик бўйича лицензия ва рухсатномаларни расмийлаштириш тартиби соддалаштирилди, муддатлари қисқартирилди. Йил бошидан буён 50 мингдан ортиқ янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди. Аҳоли сотиб олган уйларнинг 28 фоизи ипотека кредитлари ҳисобига молиялаштирилди. 1 сентябрдан бошлаб хусусий секторда ишлаётган аёлларга ҳам давлат бюджетидан 2 миллион сўмлик ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси тўлаб бериш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Обид Хакимов: разработан ряд предложений по обращениям граждан и решению текущих актуальных вопросов
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июля провел совещание по обсуждению предложений, направленных на улучшение жизни населения и повышение активности предпринимателей.
На совещании были обсуждены вопросы, волнующие население и бизнес, а также выдвигаемые ими предложения и инициативы. Ответственным лицам даны указания по удовлетворению обоснованных предложений и расширению удобств для людей.
Президент отметил, что удовлетворение запросов народа, создание всех условий для развития предпринимательства должны быть приоритетными задачами всех руководителей.
Директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов также принял участие на совещании и информировал главу государства о поступающих от населения обращениях, предложениях, актуальных вопросах и об их решениях.
«Мозговые центры Республики Узбекистан – Центр экономических исследований и реформ, Центр стратегических и межрегиональных исследований и вновь созданное в Узбекистане Агентство стратегического развития разработали ряд предложений на основе обращений населения, общественных обсуждений и текущих актуальных вопросов. Сегодня эти предложения были презентованы и представлены главе нашего государства.
Таким образом, государство в очередной раз стремится рассмотреть проблемы, волнующие население и более тщательно проработать эти предложения. Глава государства долго обсуждал с руководителями интеллектуальных центров каждое из представленных предложений. Также Президент дал особые поручения по реализации предложений, которые облегчат жизнь населения и окажут более положительное влияние на деятельность предпринимателей.
Стоит отметить, что через обращения, поступающие в Народные приемные Президента, где они рассматриваются и обобщаются в базе данных, можно найти ответы на вопросы: какие проблемы актуальны и какие проблемы нам необходимо решить по каждому направлению, каждому региону и предпринимательству.
В заключении, Президентом было дано особое поручение по дальнейшему развитию деятельности Народных приемных, упрощению системы принятия положительных решений по каждому направлению поступающих сюда обращений», — сказал Обид Хакимов.
Следует отметить, что за последние годы во всех сферах и направлениях были осуществлены коренные реформы. Стратегия развития положила начало новому этапу развития нашей страны. Ее первой целью определено построение гуманного государства путем возвышения чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества.
Все сферы экономики и общественной жизни направлены на обеспечение интересов человека. В частности, валовой внутренний продукт в первом полугодии текущего года вырос на 5,4%. Темпы развития в сферах промышленности, строительства, торговли и услуг, в конечном итоге, находят свое отражение и в жизни населения.
При этом через Народные приемные, социальные сети и опросы изучаются проблемы в сферах и регионах, а также справедливые предложения людей. На их основе принимаются решения, которые послужат удовлетворению запросов нашего народа.
В частности, упрощен порядок оформления лицензий и разрешений на ведение предпринимательства, а также сокращены сроки их выдачи. С начала года создано более 50 тысяч новых субъектов предпринимательства.
Из общего числа приобретенных жителями домов 28% были куплены за счет ипотечных кредитов.
Принято решение о выплате с 1 сентября пособий по беременности и родам в размере 2 млн. сумов из государственного бюджета женщинам, работающим в частном секторе.