2020 yilda O‘zbekiston bank sektoridagi o‘zgarishlar
2020 yil 8 yanvar kuni O‘zbekiston Bank-moliya Akademiyasi binosida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan «open space» formatida "2020 yilda O‘zbekiston bank sektoridagi o‘zgarishlar" mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi rahbariyati, Markaziy bank rahbariyati, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi bilan bir qatorda O‘zbekiston tijorat banklari rahbarlari, Buyuk kelajak ekspertlari, Pricewaterhouse Coopers xalqaro kompaniyasi, Oliy Majlis deputatlari, auditorlar, soliq maslahatchilari, shuningdek, tadbirkorlar va ommaviy axborot vositalari vakillari, bloggerlar ishtirokida banklarning moliyaviy tiklanishi va barqarorligi masalalari muhokama etildi.
Davra suhbatini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi o‘rinbosari – Markaz direktori O. Hakimov ochib berdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi rahbari o‘z nutqida o‘tgan yilning oktabr oyida O‘zbekiston bank tizimini isloh qilish masalalari muhokama qilingan yig‘ilishni yodga oldi. Unda "Endi banklar resurs jalb etish bo‘yicha "o‘z aravasini o‘zi tortishi" kerak. Shundagina bozor sharoitiga mos, zamonaviy boshqaruv tizimiga ega moliyaviy institutga aylana oladi", – degan edi davlatimiz rahbari.
Bugungi kunda bank sektorining asosiy kamchiligi shundaki, iqtisodiyotdagi barcha kreditlarning 90 foizi banklarga to‘g‘ri keladi. Ushbu kamchiliklarni o‘rganib chiqib, O‘zbekistondagi barcha tijorat banklari 2020 yilda transformatsiya jarayoniga tayyorgarlik ko‘rmoqda. - dedi O. Hakimov.
Bugungi kunda O‘zbekiston bank tizimi yuqori konsentratsiyasi bilan ajralib turadi: barcha bank aktivlarining 86% hali davlatga, 70% esa 5 ta davlat banklari (Milliy bank, Asaka bank, Sanoat qurilish bank, Ipoteka bank va Agro bank) ga qarashli. Shuningdek, kreditlarga nisbatan davlat ulushi bo‘lgan bank omonatlarining ulushi 31,5 foizni tashkil etishi qayd etildi. Taqqoslash uchun, xususiy banklarda bu ko‘rsatkich 100% ga teng.
Markaziy Bank va Moliya vazirligi Jahon banki bilan birgalikda bank sektorini rivojlantirishning uzoq muddatli strategiyasini ishlab chiqmoqda. Bundan tashqari, Moliya vazirligi huzurida tijorat banklarini davlat ishtirokida isloh qilishni muvofiqlashtirish boshqarmasi tashkil etildi. O‘zbekistondagi ko‘plab tijorat banklari 2020 yilda transformatsiya jarayonidan o‘tishlari tavsiya etiladi.
Tadbirda Xalq bank, Hamkor bank, Asaka bank, Sanoat qurilish bank vakillari ishtirok etdilar. Xususan, biznesni rivojlantirish va mijozlarga qulayliklar yaratish bo‘yicha fikrlar bildirildi. Bundan tashqari tadbirda kreditlar portfelining faol o‘sishi bilan biznesni olib borishda yondashuvlar o‘rtasidagi farq, mijozlarga yuqori darajadagi xizmat ko‘rsatishga tayyorlik, kredit berish jarayonlarini o‘z-o‘zidan avtomatlashtirish darajasi, tavakkalchilik texnologiyalari muhokama qilindi.
Tijorat banklarining investitsion jozibadorligini oshirish masalalari, shuningdek, hukumat tomonidan mamlakat bank sektorini modernizatsiya qilish bo‘yicha qabul qilingan qarorlar muhokama qilindi. Banklar vakillari tijorat samaradorligini oshirish o‘rta va uzoq muddatli strategiyani shakllantirish uchun aktivlarni taqsimlashni optimallashtirish mexanizmlarini o‘z ichiga olgan bank-moliya sektorini tizimli o‘zgartirish bo‘yicha konseptual takliflarni taqdim etdilar.
Shuningdek, «open space» formatida tashkil etilgan davra suhbatida ekspertlar O‘zbekiston bank sektoridagi o‘zgarishlar bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalari bilan o‘rtoqlashdilar. Tadbir davomida bank qonunchiligidagi yangiliklar muhokamasi bo‘lib o‘tdi va bozor iqtisodiyotida amaliy misollar yordamida atroflicha javoblar berildi. Investitsiya jozibadorligini oshirish orqali xususiy sektorning bank sektoridagi ishtirokini kengaytirish zarurligi qayd etildi. Tadbirda ishtirok etgan tadbirkorlar, ekspertlar, auditorlar, ommaviy axborot vositalari vakillari va bloggerlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

Трансформация банковского сектора: Стратегические вызовы для Узбекистана
8 января Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан организовал круглый стол в формате Open Space на тему: «Трансформация банковского сектора Узбекистана 2020».
В мероприятии приняли участие руководство ЦЭИР, представители Центрального Банка Республики Узбекистан, АК «Халк Банк», АКБ «Hamkorbank», АКБ Асака Банка, Промстройбанка, эксперты МННО «Буюк келажак», международной компании PricewaterhouseCoopers, бизнес сообщества, общественные деятели, депутаты Олий Мажлиса, представители СМИ и блогеры.
Мероприятие открыл заместитель советника Президента Республики Узбекистан - директор ЦЭИР Обид Хакимов.
В своем выступлении глава ЦЭИР напомнил о селекторном совещании, на котором в октябре прошлого года были обсуждены вопросы реформирования банковской системы Узбекистана. Тогда глава нашего государства отметил, что «отныне банки в вопросе привлечения ресурсов должны, сами тянуть свою телегу“. Только так они смогут стать финансовым институтом с современной системой управления, соответствующим рыночным условиям».
«Основным недостатком банковского сектора сегодня является то, что 90% всех кредитов в экономике приходится на долю банков. Изучив эти недостатки, все коммерческие банки Узбекистана готовятся к процессу трансформации в 2020 году» - отметил О.Хакимов.
Сегодня банковская система Узбекистана характеризуется высокой концентрацией: 86% всех активов банков по-прежнему принадлежат государству, а 70% принадлежат 5 государственным банкам (Национальный банк, Асака банк, Промстрой банк, Ипотека банк и Агробанк). Также было отмечено, что доля банковских депозитов с государственной долей по отношению к кредитам составляет 31,5%. Для сравнения, в частных банках этот показатель составляет около 100%.
На мероприятии отмечалось, что депозиты физических лиц составляют всего 21% от общего объема депозитов в банковской системе, это составляет 2,2% ВВП. Одной из важнейших задач сегодня является привлечение сбережений населения в банковскую и финансовую систему. Центральный банк и Министерство финансов совместно со Всемирным банком разрабатывают долгосрочную стратегию развития банковского сектора. Кроме того, при Министерстве финансов создан Департамент координации реформы коммерческих банков с государственным участием. Многим коммерческим банкам в Узбекистане рекомендуется пройти процесс трансформации к 2020 году.
Далее свои презентации представили представители АК «Халк Банк», АКБ «Hamkorbank», АКБ Асака Банк, Промстройбанк. Особо отмечалась общая готовность и желание развивать бизнес и делать жизнь клиентов банка проще. Различие подходов к ведению бизнеса, готовность предоставлять высокий уровень клиентского сервиса, уровень автоматизации самих процессов кредитования, зрелось риск-технологий —будут очень важны при активном росте кредитного портфеля. Были рассмотрены вопросы повышения инвестиционной привлекательности коммерческих банков, а также предпринимаемые правительством решения по модернизации банковского сектора страны.
Представителями банков были представлены концептуальные предложения по системной трансформации банковско-финансового сектора, предполагающие механизмы оптимизации распределения активов с целью повышения коммерческой эффективности и формирование средне- и долгосрочной стратегии. Также, в рамках площадки Open space эксперты поделились своими предложениями и комментариями по трансформации банковского сектора Узбекистана. Состоялась дискуссия и обсуждение новшеств банковского законодательства, даны исчерпывающие ответы с использованием практических примеров в условиях рыночной экономики. Отмечена необходимость расширения участия частного сектора в банковской сфере через повышение ее инвестиционной привлекательности.