CENTER FOR ECONOMIC RESEARCH
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланган Ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) 2022 йил октябрь ойида 1022 бирликни ташкил этиб, сентябрь ойига нисбатан 2,2 фоизга мўътадил даражада ошган. Шунингдек, ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган йилнинг мос даврига нисбатан эса 9 фоизлик ўсиш қайд этилди.
Компонентлар даражасида қуйидаги ўзгаришлар бўлган.
2022 йилнинг октябрь ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 2,2 фоизга мўътадил даражада ошиб, 1022 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
• хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги опреациялар сони 3,5фоизга ошган;
• фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 0,5фоизга ошган;
• товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги 0,1фоизга ошган;
• товар белгилари бўйича компонент 27,7фоизга ошган.
Ҳудудлар кесимида Бухоро вилоятида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2022 йил октябрь ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси барча ҳудудларда ўтган ойга (2022 йил сентябрь) нисбатан ўсиш кузатилган. Бухоро (52,0%), Қашқадарё (45,8%), Хоразм (44,9%), Самарқанд (41,5%), Сурхондарё (41,1%), Сирдарё (39,2%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (43,8%) сезиларли даражада ўсиш кузатилган (2 - расм).
БАНК ҲИСОБ ВАРАҚАЛАРИ БЎЙИЧА ОПЕРАЦИЯЛАР
2022 йил октябрь ойида банклараро тўлов операциялари сони 5 713,8 минг тани ташкил этди ва 2022 йилнинг сентябрь ойига нисбатан 191,8 минг транзакцияга (3,5%) ошган.
Банклараро тўлов операциялари сони барча 13 та ҳудудда камайган.
2022 йил октябрда республиканинг 13 та ҳудудида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан ошган. Хусусан, сезиларли даражадаги ўсиш Жиззах (17,1%), Сирдарё (13,3%), Бухоро (13,0%), Қашқадарё (12,6%) ва Навоий (11,6%) вилоятларида кузатилган. Фарғона вилоятида эса 0,8 фоизга мўътадил даражадаги камайиш кузатилган.
ТОВАР-ХОМ АШЁ БИРЖАСИДАГИ ФАОЛЛИК
2022 йилнинг октябрь ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,0010 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 0,1 фоизга ошганлигини англатиб, битимлар сонининг (1,3%) ошганлиги билан изоҳланади. Шу билан бирга ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарлар ўртача ҳажми 1,1 фоизга камайган.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдоси умумий айланмаси ҳажми 2022 йил октябрь ойида 6 438,4 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 2,1 фоизга камайган.
ХЎЖАЛИК ЮРИТУВЧИ СУБЪEКТЛАРНИНГ ФАОЛЛИГИ
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2022 йил октябрь ойида 1,0101 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 1,0 фоизга ошганлигини кўрсатади. Ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ҳам ижобий ўзгариб, 9,7 фоизга ошган.
2022 йил октябрь ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони 2022 йилнинг сентябрь ойига (621 960 бирлик) нисбатан 2 947 тага кўпайиб, 624 907 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 24 тага ошган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 509 720 тадан 512 637 тагача кўпайган (ўсиш 2 947 та). Фермер хўжаликлари сони 108 627 тадан 108 633 тагача (ўсиш 6 та) кўпайган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 637 тани ташкил этиб, 2022 йилнинг сентябрь ойига нисбатан 24 тага кўпайган.
БРEНДЛАРНИ РЎЙХАТГА ОЛИШ
2022 йил октябрь ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича бизнес фаоллиги индекси 1,2718 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2022 йилнинг сентябрь ойига нисбатан 27,2 фоизга ошган. Жорий йилнинг октябрь ойида юридик шахслар томонидан 262 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

В октябре 2022 года Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, составил 1022 пунктов, и, по сравнению с предыдущим месяцем, умеренно увеличился на 2,2%. А также отмечается 9-процентный рост ИДА по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Индекс деловой активности в октябре 2022 года умеренно увеличился на 2,2% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 1022 пунктов, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
В региональном разрезе Бухарская область демонстрировала самый высокий рост
В октябре 2022 года Индекс деловой активности по всем регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем. В Бухарской (52,0%), Кашкадарьинской (45,8%), Хорезмской (44,9%), Самаркандской (41,5%), Сурхандарьинской (41,1%), Сырдарьинской (39,2%) областях и в Республике Каракалпакстан (43,8%) наблюдался значительный рост.
Количество межбанковских платежных операций в октябре 2022 года составило 5 713,8 тыс. и увелилось на 191,8 тыс. транзакций (рост на 3,5%), по сравнению с сентябрем 2022 года.
Количество банковских операций в 13 регионах увеличилось.
В октябре 2022 года количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем, в 13 регионах увеличилось. В частности, наиболее значительный рост наблюдался в Джизакской (17,1%), Сырдарьинской (13,3%), Бухарской (13,0%), Кашкадарьинской (12,6%) и Навоийской (11,6%) областях. В Ферганской области наблюдался умеренный спад на 0,8%.
В октябре 2022 года биржевой компонент ИДА составил 1,0010. Это означает умеренный рост уровня компонента на 0,1%, по сравнению с предыдущим месяцем, что связано с ростом количества сделок на 1,3%. При этом, средний физический объем товаров, приобретенных в каждой транзакции снизился на 1,1%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в октябре 2022 года составил 6 438,4 млрд. сумов, что на 2,1% меньше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в октябре 2022 года составил 1,0101, что означает рост компонента на 1,0% к уровню предыдущего месяца. Данный показатель также имеет положительное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с ростом на 9,7%.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за октябрь 2022 года увеличилось на 2 947 единиц по отношению к предыдущему месяцу 2022 года (621 960 ед.) и составило 624 907 единиц.
Количество крупных предприятий увеличилось на 24 единиц.
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 509 720 до 512 637 единиц (рост на 2 917 ед.). Также количество фермерских хозяйств увеличилось с 108 627 до 108 633 единиц (рост на 6 ед.). Число действующих крупных предприятий составило 3 637 единиц, что больше на 24 единиц по сравнению с сентябрем 2022 года.
В октябре 2022 года индекс охраняемых торговых знаков составил 1,2718, что означает рост на 28,2% к предыдущему месяцу. В октябре текущего года юридическими лицами зарегистрировано 262 товарных знаков и торговых наименований.