Infografika: O‘zbekistonning Vengriya bilan tashqi savdosi
So‘nggi 5 yil ichida O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi savdo hajmi 2,8 baravardan ko‘proq o‘sdi va pandemiyaning salbiy ta’siriga qaramay, 2020 yilda ham o‘sishni ko‘rsatdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 3-4 oktyabr kunlari rasmiy tashrif bilan Vengriyada bo‘ladi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi tashqi savdo aloqalari, 2021 yil va 2022 yil yanvar-avgust oylari uchun tovar toifalari bo‘yicha import va eksport hajmlarini aks ettiruvchi infografikani tayyorladi.
O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi savdo-sotiqda eng maqbul rejim o‘rnatilgan.
2021 yilda O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi $114,8 mln.ni, eksport – $1,1 mln., import – $113,7 mln.ni tashkil etdi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston tovar aylanmasining umumiy hajmida Vengriyaning ulushi 0,3%, eksport – 0,01%, import – 0,4%ni tashkil etdi.
2022 yil yanvar-avgust oylarida O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi savdo hajmi $60,3 mln.ni tashkil etdi, shundan eksport – $3,1 mln.ni (5%), import – $57,2 mln.ni (95%) tashkil etdi.
2022 yilda O‘zbekistonning Vengriyaga eksport hajmining o‘sish tendensiyasi kuzatilmoqda. Shunday qilib, joriy yilning yanvar-avgust oylari yakunlariga ko‘ra, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan Vengriyaga eksport hajmi 4,7 baravar oshdi va 3,1 mln dollarni tashkil etdi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda vengriyalik investorlar ishtirokida tashkil etilgan 10 dan ortiq korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Toshkent viloyatida Vengriya qishloq xo‘jaligi va tabiiy fanlar universiteti bilan hamkorlikda kartoshkachilik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya ilmiy markazi tashkil etilib, bu yerda vengriya navlarini sinovdan o‘tkazish va urug‘lik kartoshka yetishtirish bilan shug‘ullanmoqda.
Malumot uchun:
Vengriya bosh vazirining Toshkentga rasmiy tashrifi doirasida ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirishga qaratilgan 10 dan ortiq hujjat imzolandi. Ular Hududlararo hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim, Tashqi ishlar idoralari o‘rtasida 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi, Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bilan Vengriya Tashqi ishlar va savdo vazirligi o‘rtasida anglashuv memorandumi, Mehnat munosabatlari sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim, Atom energetikasi sohasida kadrlar tayyorlashda hamkorlik to‘g‘risida, Innovatsiyalar sohasida hamkorlik to‘g‘risida anglashuv memorandumlari, Madaniyat sohasida hamkorlik dasturi, Qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat mahsulotlari va chorvachilik sohalaridagi hamkorlik rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”, Suv xo‘jaligi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi hadli bitimlardir. Muzokaralar davomida ikki mamlakat davlat rahbarlari ikki mamlakat bozorlariga mahsulotlar yetkazib berishni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish, farmatsevtika, kimyo, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, baliqchilik, kartoshkachilik va boshqa sohalarda Venger tajribasidan foydalangan holda aniq loyihalarni amalga oshirish muhimligini ta’kidladilar.

Инфографика: Торговля Узбекистана с Венгрией
За последние 5 лет объем товарооборота Узбекистана с Венгрией увеличился более чем в 2,8 раза и показал рост даже в 2020г., несмотря на негативное влияние пандемии.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3−4 октября т.г. находится в Венгрии с официальным визитом.
Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовлены инфографики, в которых представлены внешнеторговые отношения Узбекистана и Венгрии, объемы импорта и экспорта по товарным категориям за 2021 год и январь-август 2022 года.
В торговле между Узбекистаном и Венгрией установлен режим наибольшего благоприятствования.
За последние 5 лет объем товарооборота Узбекистана с Венгрией увеличился более чем в 2,8 раза и показал рост даже в 2020г., несмотря на негативное влияние пандемии.
В 2021 году объём двусторонней торговли между Узбекистаном и Венгрией составил $114,8 млн., экспорт – $1,1 млн., импорт – $113,7 млн.
При этом доля Венгрии в общем объеме товарооборота Узбекистана составила  0,3%, экспорта  0,01%, импорта  0,4%.
За январь-август 2022 года объем товарооборота Узбекистана с Венгрией составил $60,3 млн., из них экспорт – $3,1 млн. (5%), импорт – $57,2 млн. (95%).
В 2022 году наблюдается тенденция роста объемов экспорта Узбекистана в Венгрию. Так, по итогам января-августа текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем экспорта в Венгрию вырос в 4,7 раза и составил $3,1 млн.
На сегодняшний день, в Узбекистане осуществляют деятельность более 10 предприятий, созданных с участием венгерских инвесторов. В Ташкентской области совместно с Венгерским университетом сельскохозяйственных и естественных наук, создан узбекско-венгерский научный центр картофелеводства, который занимается испытаниями венгерских сортов и производством семенного картофеля.
Справочно:
В рамках официального визита премьер-министр Венгрии в Ташкент 30 марта 2021г. было подписано более 10 документов, направленных на дальнейшее развитие многопланового партнерства, в том числе межправительственное Соглашение о межрегиональном сотрудничестве, о сотрудничестве в сфере инноваций, «Дорожная карта» по развитию сотрудничества в сферах сельского хозяйства, пищевой продукции и животноводства, рамочное соглашение о сотрудничестве в сфере водного хозяйства. В ходе переговоров главы двух государств договорились о расширении поставок продукции на рынки двух стран, устранения дисбаланса в двусторонней торговле, а также отметили важность развития промышленной кооперации, реализации конкретных проектов в фармацевтике, химии, машиностроении, сельском хозяйстве, животноводстве, рыбоводстве, картофелеводстве с применением передового венгерского опыта.